Rytmy srdce, rytmy z nás
Mgr. Jana Vysoudilová
Ukázka léčebné pasivní muzikoterapie v podmínkách Holosu.
"Hudební tón má schopnost okamžité ozvěny v našem srdci.
...Proto odjakživa hudba mohla být pro člověka vzácným a velmi účinným lékem."
Muzikoterapie využívá hudby, rytmu, zvuků, tónu, zpěvu, případně i v návaznosti na pohyb či výtvarnou tvorbu. Léčebnou metodou není jen hudbu vytvářet a podílet se na ní, ale může jít i o poslouchání, vnímání samotné nebo na jeho základě další jiná kreativní exprese. Muzikoterapie využívá verbální i neverbální prostředky. Verbalizace zpěvem, rytmizací slov, výkřiky či šeptem. Neverbální práce s hudbou, rytmem či zvuky. Různé části těla rezonují s jinými zvuky a tóny. Pomocí těchto tónů muzikoterapie může pracovat na uvolňování napětí v těchto částech či jejich stimulace. Zpěv a práce s dechem má velký vliv na další tělesné a psychické procesy. Hudba může působit relaxačně, dráždivě či stimulovat energii. V neposlední řadě je hudba, rytmus a zvuky prostředkem vzájemné komunikace a exprese vnitřních světů.
Holistická metoda Lubomíra Holzera působí nejen na tělesné, emoční a psychické rovině, ale pracuje také v úrovni energetické jemnohmotné. Chápe člověka nejen jako součást sociálních skupin, ale i jako součást Země i vesmíru a pracuje s ním v pochopení holistické jednoty části a celku, k níž jej svým účinkem vrací. Terapeut se podobně jako šamané napojuje na živoucí vesmír a hrou na nástroje a zpěvem předává energii sjednoceného pole svým klientům. Odkazuje se k slovanské tradici žreců působících na území střední Evropy a svou melodikou čerpá z tradiční hudby Čech a Moravy. Je zcela bez kontraindikací a je úspěšně využívaná pro léčbu lidí s duševními potížemi, osoby v rekonvalescenci, mentálně postižené osoby i pro seniory. Zvuková vibrační masáž s užitím nástrojů, jako je šamanský buben, didgeridoo, djembe, brumle, ústní harfa, gong, tibetské mísy, fujarky a indiánské flétny - speciální léčivé nástroje, které vylaďují organismus a přivádějí ho zpět do rovnováhy díky jejich přirozenému ladění a ručnímu zpracování přírodních materiálů.
Délka workshopu 90 min.
O přednášejícím:
Mgr. Jana Vysoudilová řadu let působila jako lektorka hudební školy Yamaha, která ji zaujala pro její filosofii hravého přístupu k dětem v programech zaměřených rozvoj hudebnosti, tvořivosti a inteligence. Nyní působí na ZUŠ Moravský Beroun, kde vyučuje klasickou kytaru, zpěv, klavír a hudební nauku. Vstoupila do výcviku pro facilitátory holotropního dýchaní a spolupracuje při organizaci seminářů holotropního dýchání v Holosu. Zabývá se také výtvarným uměním, svá díla – pastely a olejomalby – prezentuje pravidelně na výstavách. V současné době s Holosem realizuje muzikoterapeutické programy „muzikohraní“ i v domovech pro seniory.