Nástroje vnitřní transformace
Vlastimil Marek
Ukázky světově unikátních českých terapeutických nástrojů pro třetí tisíciletí
Mnohé nástroje, které byly dříve v muzikoterapii považovány za exotické nebo neznámé, se už za posledních dvacet let etablovaly. Ale ani potom se vývoj těchto nástrojů vnitřní transformace, vycházejících z šamanských tradic (např. australské didžeridu, šamanská deštná hůl, peruánské píšťaly, harmonický zpěv), nezastavil.
Jeden šikovný mladý muž z východní Moravy, byl kdysi inspirován četbou knihy Tajné dějiny hudby a postupně vynalézal, vyrobil a zdokonaloval. Vytvořil třeba laděná didžeridu na míru a přání klientů, laděné sestavy téměř dvoumetrových deštných sloupů, které šumí deset minut a déle, či keramické sférické píšťaly, přímo propojující mozkové hemisféry a rozšiřující vědomí hráče.
Mnohaminutový poslech šumění sušených hořčičných semínek, spirálovitě propadajících mezi mnoha tisíci laděných bambusových jehliček ve sloupu z rezonančního smrku, poskytne megadávku tzv. bílého šumu - tedy zvuku, obsahujícího obrovské spektrum slyšitelných frekvencí. Mysl po chvíli reaguje dokonalým zklidněním, a tělo se přidá. Kromě tibetských mís neexistuje efektivnější zvuková metoda k dosažení vnitřního klidu a míru (šánti).
Délka workshopu 90 min.
O přednášejícím:
Vlastimil Marek (1946) v 90. letech přivezl do ČR např. první ukázku (a pak i nejlepší zpěváky) alikvotního zpěvu, tibetské (znějící) mísy, nejlepší evropské zpěváky západních verzí manter, patnáct let připravoval své poslechové pořady world a new age music pro různá veřejnoprávní rádia a napsal řadu knih (kromě Tajných dějin hudby i Hudba jinak, Hudba je lék budoucnosti, Co je za zvukem). Mnoho let vedl letní týdenní semináře Umění naslouchat - účastníci se naučili harmonickému zpěvu, hře na didžeridu či africké džembe, ale i naslouchat kopcům, meditačně pomalu chodit, tibetsky běhat a zpívat mantry. Pouštěl rytmickou hudbu pro několik holotropních terapií (vedených tehdy Patricií Anzari), zorganizoval první český kurz hry na didžeridu, koncerty manter Henry Marshalla a Devy Premal, zúčastnil se tří mezinárodních konferencí ITA Praha 1992 (přeložil sborník Na vlnách změn), Irsko 1993 a USA 1995. Vydával časopisy pro nový věk Mana a později Baraka. Více viz Wikipedie a blog.baraka.cz