- ČTK 2016
- Panely
- Sobota 23. 4. 2016
- Zahajovací panel s přednáškou Stanislava Grofa
- Návrh přehodnocení psychiatrie, psychologie a psychoterapie: odkaz výzkumu vědomí trvajícího půl století
Návrh přehodnocení psychiatrie, psychologie a psychoterapie: odkaz výzkumu vědomí trvajícího půl století
Vycházeje z poznatků získaných během více něž padesátiletého výzkumu důležité podskupiny neobvyklých stavů vědomí, kterou nazývá “holotropní”, předkládá autor návrh zásadního přehodnocení některých základních předpokladů a konceptů moderní psychiatrie, psychologie a psychoterapie. Navrhované změny se týkají povahy vědomí a jeho vztahu ke hmotě, dimenzí lidské psyché, kořenů emočních a psychosomatických poruch a pojetí léčby. Ve světle nových poznatků se transpersonální oblast jeví jako základní aspekt lidské psyché a pěstování spirituality jako důležitá a smysluplná součást lidské činnosti.
Pokud nedojde k uvedenému přehodnocení, zůstane naše pochopení psychogenních emočních a psychosomatických poruch povrchní, neuspokojivé a nekompletní, a stejně tak i jejich léčba. Psychiatrie a psychologie budou postrádat pochopení povahy a původu spirituality a rituální, duchovní a religiózní dimenze dějin lidstva – šamanismu, přechodových rituálů, starověkých mystérií smrti a znovuzrození a velkých světových náboženství.
Zážitky s léčivým, transformačním a heuristicky neocenitelným potenciálem (“psychospirituální krize”) budou mylně diagnostikovány jako projevy vážných duševních poruch a chybně léčeny podáváním potlačujících psychofarmak. Široké spektrum zkušeností a poznatků z výzkumu holotropních stavů zůstane v kategorii matoucích “neobvyklých jevů”, tedy událostí, jež by dle stávajícího vědeckého paradigmatu neměly být možné.
Pro profesionály z oblasti duševního zdraví bude nadále obtížné akceptovat terapeutický potenciál psychedelických látek, který je zprostředkováván hlubokými zážitky, na něž se v současnosti pohlíží jako na psychotické, což dokládají termíny, jež pro jejich popis užívají mainstreamoví psychiatři a akademici: experimentální psychózy, psychotomimetika, delirogeny nebo halucinogeny. Tento přístup odráží jejich neschopnost rozpoznat skutečnou povahu holotropních zkušeností jako zásadních projevů hlubinné dynamiky psyché a její samoléčebné inteligence.