- ČTK 2016
- Panely
- Neděle 24. 4. 2016
- Integrální světonázor a nová kosmologie
- Úvod do integrální teorie (a praxe)
Úvod do integrální teorie (a praxe)
Každý z nás vstoupil do života v jedinečné situaci a s jedinečným potenciálem. Jak se cestou neztratit a dostát co nejlépe svému osobnímu záměru?
V orientaci na mapě života dnes díky technické a informační revoluci můžeme těžit z kumulovaného poznání tisíců generací ze všech koutů planety. Problémem není nedostatek metod a informací, ale nutnost vybrat si a aplikovat jen a právě to, co je individuálně a v dané situaci relevantní a prakticky použitelné. V tomto úsilí nabízí významnou pomoc meta-teoretický koncept tzv. Integrální teorie.
Integrální teorie je pokusem amerického psychologa a filosofa Kena Wilbera uspořádat široké pole různorodých teorií a způsobů myšlení do jednolitého, prakticky uchopitelného rámce. Často bývá představována jako „teorie všeho“ snažící se sladit velké množství již existujících paradigmat do provázané sítě vzájemně se obohacujících přístupů.
V přehledném úvodu do této meta-teorie se seznámíme se základními aspekty tzv. AQAL mapy reality. Podíváme se na naše zkušenosti se světem postupně z pohledů hierarchií růstu (levels), vývojových linií (lines), stavů (states), charakteristik (types) a vždy přítomných aspektů reality (quadrants). Nastíníme si možnosti praktického uplatnění a otevřeme otázky pro další diskuzi.
Hesla:
Integrální teorie, úrovně vědomí, hierarchie potřeb, mnoho-úrovňová společnost, typy inteligencí, stavy vědomí, individuální a společné, subjektivní a objektivní, stíny a osobní potenciál, informační revoluce, technická revoluce, vědomé rozhodování v procesu individuace.